مقالات

Tractionترکشن چیست؟ و در زمان خرید لاستیک چه اهمیتی دارد؟

What-is-Traction-min

Tractionترکشن چیست؟ امروزه لاستیک‌ها را می‌توان جزء ضروری‌ترین اجزاء خودروها محسوب کرد. این بخش از خودرو برای داشتن یک رانندگی ایمن لازم است و در صورت عدم وجود آن، رانندگی عذاب آور خواهد شد. در دنیای لاستیک‌ها اصطلاحی به نام  Tractionترکشن وجود دارد که به میزان چسبندگی لاستیک بر روی سطوح جاده اشاره می‌کند.

در این مقاله به مفهوم ترکشن و اهمیت آن در رانندگی را بررسی خواهیم و در زمان خرید لاستیک نکاتی را درباره ترکشن به شما ارائه می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.در سایت تایر 724، به‌عنوان واردکننده و تأمین‌کننده، شما امکان خرید اینترنتی انواع لاستیک سواری و اسپرت، لاستیک مسابقه ای، لاستیک نیمه سنگین و مینی بوس، لاستیک سنگین، اتوبوس و باری و … را خواهید داشت.

مفهوم Tractionترکشن چیست؟

معنای Tractionترکشن چیست؟ و این اصطلاح چه کاربردی دارد؟ ترکشن به معنای میزان چسبندگی لاستیک بر سطح جاده است. به صورت کلی، این واژه به معنای توانایی ایجاد نیروی لاستیک در اثر انتقال قدرت توسط موتور خودرو بر سطح جاده است. این نیرو می‌تواند برای کنترل، شتاب‌دهی و توقف اتومبیل حیاتی باشد. ترکشن لاستیک تاثیر مستقیم زیادی بر روی رانندگی و امنیت آن دارد.  برای اطلاع از آخرین قیمت تمامی لاستیک معروف، محبوب و با کیفیت بالا در بازار ایران و آخرین قیمت لاستیک دولتی از فروشگاه تایر 724 و برای خرید لاستیک و قیمت لاستیک دیدن فرمایید.

عواملی مهم در تاثیر Tractionترکشن چیست؟

عوامل مختلفی در ترکشن لاستیک دخیل‌اند که ما در این بخش مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم. این عوامل می‌توانند در بیشتر موقعیت‌ها متغیر باشند؛ بنابراین تاثیر یک عامل ملاک ما برای پاسخ به این سئوال نخواهد بود.

  • وضعیت آب و هوا: این عامل تاثیر مستقیمی بر ترکشن دارد. رطوبت، باران، برف، یخبندان و عوامل محیطی دیگر می‌تواند باعث کاهش اصطکاک و چسبندگی لاستیک شوند. توجه به نوع آب و هوا در انتخاب لاستیک‌های مناسب بسیار حائر اهمیت است.

  • سطح جاده: در انتخاب لاستیک همواره نوع سطح جاده بسیار مهم می‌باشد؛ زیرا خیابان‌های برفی، بیابانی، بارانی و خشک تاثیر زیادی بر چسبندگی جاده ایفا می‌کنند. برای مثال در جاده‌های برفی، لاستیک‌های خودرو می‌لغزند و این امر می‌تواند باعث ایجاد تنش در رانندگی شود.

  • خصوصیت‌های لاستیک و مدل طراحی: از آن‌جایی که طراحی هر لاستیکی با لاستیک دیگر متفاوت است، میزان ترکشن و چسبندگی آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال لاستیک‌هایی که برای‌ رانندگی در شرایط مرطوب و یا برفی طراحی شده‌اند، دارای الگو‌هایی عمیق بر سطح خود هستند و این الگو‌ها می‌تواند در هنگام رانندگی در این شرایط، عملکرد بهتری به راننده ارائه دهند. لازم به ذکر است که در طراحی لاستیک‌های گران قیمت، ترکیبات و موادی خاص استفاده می‌شوند که ترکیشن آن را افزایش می‌دهند.

چگونه ترکشن لاستیک را اندازه‌گیری می‌کنند؟

انداز‌ه‌گیری Tractionترکشن چیست؟ به مجموعه اقداماتی که طی آن میزان مقاومت و چسبندگی لاستیک تعیین می‌گردد، اندازه‌گیری ترکشن لاستیک می‌گویند. سه عامل مهم در اندازه‌گیری ترکشن لاستیک دخیل‌اند که در ادامه این عوامل را بررسی می‌کنیم:

  • تست‌های استاندارد ترکشن لاستیک: برای اندازه‌گیری ترکشن بیشتر لاستیک‌ها، تست‌های زیاد و معتبری وجود دارد. شرکت‌هایی که لاستیک تولید می‌کنند، همواره از این تست‌ها برای ارتقاء محصولاتشان بهره‌ می‌برند. از مهم‌ترین این تست‌ها می‌توان به تست کشیدگی و تست گریپ اشاره کرد.

  • ضریب همکاری: ضریب همکاری شامل میزان چسبندگی لاستیک‌ها بر سطح جاده می‌شود. ضریب همکاری بالاتر و بیشتر نشان دهنده عملکرد بهتر لاستیک‌ها و ایمنی آن در هنگام رانندگی در جاده‌هایی است که ایمن نیستند.

  • مقاوت پیچشی: میزان نیرویی که لاستیک در هنگام چرخیدن بر سطح جاده ایجاد می‌کند، به مقاوت پیچشی معروف شده است. این مقدار باید همواره به حداقل برسد تا ترکشن لاستیک را تسهیل کند.

بهبود عملکرد ترکشن چگونه ممکن است؟

اگر قصد دارید ترکشن لاستیک‌های خودروی خود را بهبود بخشید، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید. این راهکار‌ها به صورت مستقیم می‌توانند بر عملکرد ترکشن لاستیک‌ها تاثیر بگذارد.

  • استفاده از لاستیک‌ با ترکیبات خاص: بعضی لاستیک‌ها با استفاده از ترکیبات خاصی طراحی می‌شوند. این لاستیک‌ها شامل موادی هستند که چسبندگی لاستیک را به میزان زیادی افزایش می‌دهند.

  • استفاده از لاستیک‌هایی با الگو‌های عمیق: لاستیک‌هایی که دارای الگو‌های عمیق و سطحی خاص هستند می‌توانند چسبندگی بیشتری به اتومبیل ارائه دهد. این مدل لاستیک‌ها برای استفاده در شرایط جاده‌ای برفی و مرطوب بسیار مناسب و قابل اطمینان می‌باشد.

  • تعویض منظم لاستیک: از مهم‌ترین راهکار‌های حفظ ترکشن لاستیک برای بهبود عملکرد آن، تعویض منظم لاستیک‌های اتومبیل است.

این امر می‌تواند خطرات جاده‌ای را تا حد زیادی کاهش دهد؛ زیرا رانندگی با لاستیک‌های فرسوده می‌تواند به آسانی جان راننده و سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. بنابراین تعویض به موقع لاستیک‌ها تا‌ثیر بسیار زیادی در ترکشن دارد.

اهمیت ترکشن در رانندگی و عملکرد خودرو به چه صورتی است؟

در بخش‌های پیشین با این مفهوم که Traction ترکشن چیست؟ آشنا شدید، حالا در این بخش قصد داریم با عملکرد و اهمیت ترکشن آشنا شویم. ترکشن اهمیت بسیار زیادی در عملکرد خودرو دارد، به صورتی که می‌تواند نیرو‌ی محرکه را به صورت کاملا مناسب از موتور خودرو به محور چرخ‌ها انتقال دهد. همچنین ترکشن می‌تواند شتاب خودرو را افزایش داده و سیستم ترمز خودرو را بهبود ببخشد.

ترکشن  برای ایمنی رانندگی بسیار حیاتی است. از این رو، با افزایش چسبندگی لاستیک خطر لغزش خودرو در حد بسیار زیادی کم خواهد شد. در شرایط نامناسب می‌تواند فرق بین یک رانندگی ایمن و خطرناک را تعیین کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله پاسخ کامل برای پرسش Tractionترکشن چیست؟ فراهم کردیم. ترکشن اهمیت بسیار زیادی در ایمنی و عملکرد خودرو ایفا می‌کند و  خطر لغزش اتومبیل را تا حد زیادی کاهش ‌می‌دهد. برای افزایش میزان ترکشن لاستیک‌های خودرو خود می‌توانید از راهکار‌هایی که در قسمت‌های پیشین مقاله ارائه کردیم، اسفاده نمایید. برای داشتن رانندگی بهتر حتما از ترکشن لاستیک اتومبیل غافل نشوید. شما همچنین می‌توانید از سایت تایر 724 انواع لاستیک شاسی بلند، لاستیک صنعتی و راه سازی، لاستیک کشاورزی، لاستیک موتور و دوچرخه و رینگ ماشین را خریداری کنید.

پرسش‌های متداول

آیا امکان بازرسی ترکشن خودرو وجود دارد؟

برای بررسی ترکشن لاستیک خودرو، می‌توانید از تست‌های معتبر مانند: تست گریپ و کشش استفاده کنید. و به صورت مداوم لاستیک خودرو را تعویض نمایید.

آیا ترکشن لاستیک برای رانندگی در جاده‌های مختلف مهم‌ است؟

خیر، لاستیک‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند تا رانندگان در شرایط مختلف رانندگی بتوانند از آن به آسانی استفاده کنند.

آیا ترکشن لاستیک فقط در شرایط آب و هوایی بد حائز اهمیت است؟

خیر، ترکشن لاستیک خودرو در تمامی شرایط آب و هوایی، از جمله آب و هوای مرطوب و بسیار خشک، مهم است. حتی در جاده‌هایی که بسیار خشک هستند، لاستیک‌های فرسوده می‌توانند جان راننده را به دلیل نداشتن چسبندگی مناسب تهدید کنند. از این رو، توجه به شرایط آب و هوایی مساعد در تمامی موارد الزامی می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *